تاکید یک مسوول بر ارتقای سواد دیجیتالی

مشهد - ایرنا - رییس مرکز توسعه فناوری اطلاعات و رسانه های دیجیتالی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: باید از همه ظرفیتها برای ارتقای فرهنگ و سواد دیجیتالی در فضای مجازی کشور بهره گرفت.

سید مرتضی موسویان روز پنجشنبه در همایش هم اندیشی فعالان فناوری اطلاعات و مراسم آغاز به کار مجتمع فرهنگ دیجیتال و شورای فعالان فناوری اطلاعات استان خراسان رضوی افزود: با توجه به رشد روز افزون فضای مجازی و فناوری اطلاعات و ارتباطات در بین مردم و جامعه مسوولان و دست اندرکاران ذیربط باید توجه بیشتری به آموزش در این زمینه داشته باشند.
وی اظهار کرد: هم اکنون میزان حضور مردم کشورهای توسعه یافته در فضای مجازی با حضور در فضاهای غیر مجازی برابری می کند و در سال 2020 حدود 85 درصد مردم دنیا زیرپوشش این شبکه ها قرار می گیرند و از خدمات آنها استفاده می کنند.
وی ادامه داد: از چند سال گذشته جامعه اطلاعاتی به جامعه شبکه ای تبدیل شده و فضای مجازی بخش غالب این فضا را به خود اختصاص داده است.
وی گفت: با توجه به توسعه روزافزون فضای مجازی در آینده نزدیک به تدریج همه وسائل و ابزار دارای هوش مصنوعی و کنترل از طریق فضای مجازی می شوند.
به گفته وی با توجه به توسعه فناوری و استفاده از تلفن های همراه هوشمند آحاد مردم بیشتر از نخبگان از این سیستم بهره می گیرند و باید برای آسان سازی بهره گیری مخاطبان از آن تلاش کرد.
مدیر شبکه ملی فرهنگ مرکز توسعه فناوری اطلاعات و رسانه های دیجیتال نیز گفت: توسعه و کاربری فناوری های اطلاعات و ارتقای سواد دیجیتال و ایجاد اشتغال در این عرصه مورد توجه خاص قرار دارد.
مهدی افراسیابی افزود: هزینه برای ایجاد اشتغال در فضای مجازی به مراتب کمتر و تاثیر گذاری فعالیتهای آن بیشتر از فضای غیر مجازی است.
وی گفت: 350 خانه فرهنگ دیجیتال در کشور به صورت یکپارچه زیرپوشش این شبکه ملی قرار دارد.
معاون طرح و برنامه اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی هم گفت: مجتمع فرهنگی دیجیتال به عنوان ستاد استانی ساماندهی تولید محتوای سالم در فضای مجازی این استان فعالیت خود را آغاز کرد.
محمد کاظم دبیری افزود: مهمترین محورهای فعالیت و اهداف این مجتمع ساماندهی سامانه ها و مراکز فرهنگی دیجیتال و انجام فعالیتهای حمایتی، آموزشی و اطلاع رسانی و استفاده بهینه از فناوری های ارتباطی برای تحقق اهداف فرهنگی نظام جمهوری اسلامی است.
در این همایش از چند طرح رایانه ای شامل طرح تابستان دیجیتالی، روبات هوشمند آرکان و خبر رسان در شبکه اجتماعی تلگرام بسته نرم افزاری مدیریت سایت و سی.ام.اس خبری، سامانه اطلاع رسانی شهر مشهد با عنوان 'امروز در شهر' رونمایی شد.
علاقه مندان برای استفاده از خدمات این طرحهای دیجیتالی و نرم افزاری می توانند به سایت www.kh-digital.ir مراجعه کنند.
افتتاح همزمان خانه های فرهنگ دیجیتال طوس و مجتمع امام رضا (ع) مشهد دیگر بخشهای این برنامه بود.
هم اکنون 500 شرکت و دو هزار دانش آموخته فناوری اطلاعات در استان خراسان رضوی فعالیت می کنند./2
2095/ 6053

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال